Tetris – igra razmišljanja

Drvena igra Tetris, inspirirana je svjetski poznatom klasičnom računalnom igrom, a cilj je sastaviti različite geometrijske oblike u podlogu da sve odgovara, odnosno da nema viška dijelova i da se popuni sav prazni prostor.

Može se zvati i mozgalicom jer potiče logičko zaključivanje kod djece, a i odraslih. Iako na prvu izgleda jednostavno, svatko tko krene slagati brzo uoči da baš i nije tako lako popuniti sve oblike u podlogu.

Nudi razne problemske situacije koje dijete treba logičkim razmišljanjem pokušati riješiti kako bi svi dijelovi pronašli svoje mjesto. Uz logičko razmišljanje, dijete razvija svoju finu motoriku, koordinaciju oko ruka, nove pojmove.

Da Tetris utječe na povećanje efikasnosti mozga, znanstveno je ispitano i objavljeno u znanstvenoj studiji iz 1992. U opširnijem istraživanju iz 2009. godine uočeno je da igranje tetrisa (misli se na računalnu igru) povećava efikasnost mozga na područjima koja su povezana s kritičkim razmišljanjem, razumijevanjem, jezikom i obradom informacija*.

*Izvor: Richard J Haier, Sherif Karama, Leonard Leyba and Rex E Jung. MRI assessment of cortical thickness and functional activity changes in adolescent girls following three months of practice on a visual-spatial task. BMC Research Notes, 2009; 2: 174.

Drvena verzija Tetrisa je puno prihvatljivija verzija jer odmiče djecu od ekrana i potiće korištenje svih prstiju ruke.

Postoji čak 233 956 kombinacija slaganja (izračunalo računalo), a mi smo složili stotinjak kombinacija 🙂

 

18,00